Shri Lahiri Mahasaya

 

 

 

Shri Lahiri Mahasaya  , 30 Eylül 1828’de Hindistan, Bengal’de dünyaya geldi. Annesinin ölümünden sonra babasıyla birlikte  kutsal kent Varanasi’ye (Benares) taşındı. Örgün eğitimini tamamladıktan sonra bir aile kurdu ve Hint Demiryollarinda   çalismaya  başladı.

Babaji’nin daveti üzerine gittiği Himalayalar’da  eski Gurusuna kavuştu. Babaji tarafından  Kriya Yogaya inisiye edilerek  kendisine bunu  insanlığa tekrardan hatırlatma görevi verildi.

Kısa süre sonra  Beneras ve çevresindeki illerde adı duyulmaya  başladı.  Mutevazi  aile yaşamı ve hiç aksatmadan sürdürdüğü demiryollarindaki  görevi, Kriya Yoga’ya adanmış  hayatın önceden planlanmış biçimi idi.

Lahiri Mahasaya’nin  hayatı  mucizeler ile doludur.  Binlerce  kişiyi  Kriya Yoga’ya inisiye  etmiş Kriya Yogayı   bir çiçeğin kokusunun yayilması  gibi yayılmasını  sağlamıştır.

Lahiri  Mahayasa, 1895  yilinda  Mahasamadhi’ye  girdiğinde  geriye sayısız mürit  ve hayatını Kriya Yogaya adamış  Swami Yukteshwar, Sanyal Mahasaya  gibi   parlak öğrenciler  bırakmıştır.