Paramahamsa Prajnanananda

 

 

Paramahamsa Prajnanananda, eski adı ile Triloki Dash , Hindistan’ın Pattamundai şehrinde dünyaya geldi. Ruhani bir ortamda yetişmesi onu küçük yaşlarda Gurusunu aramaya yönlendirdi. Henüz kolej öğrencisiyken Paramahamsa Hariharananda ile tanıştı ve onun tarafından Kriya Yoga’ya inisiye edildi. Triloki Dash, akranlarının aksine vaktinin çoğunu meditasyon, dua ve tefekkür ile geçiriyordu. Hakikatin peşinde, pek çok kez Himalayaların gözlerden uzak mağaralarında, azizlerin ve bilgelerin eşliğinde inzivaya çekildi. Cuttack Ravenshaw Kolejinde Ekonomi Profesörü olarak kariyerine devam ederken bile, Kriya Yogayı sadakat ile uygulamaktan vazgeçmedi. Daha sonra Brahamachari olan Triloki, Gurusu tarafından Sannyasiliğe inisiye edilerek Swami Prajnananda Giri adını aldı. Hemen ardından ise Gurusu tarafından Kriya Yoga’yı yaymak adına Avrupa ve Amerika ya gönderildi. Münzevi hayatına başlamasının üzerinden çok geçmemişti ki Paramahamsa Hariharananda Onun hakkında o yanılmaz öngörüsünde bulundu; “Benim tarafımdan başlatılan her ne varsa, Onun tarafından tamamlanacak”.

Çok değil, sadece üç yıl sonra 1998 yılının 10 Ağustos gününde, Gurusu tarafından kendisine aydınlanma mertebesinin en üst seviyesine ulaşanlara verilen unvan olan “PARAMAHAMSA” unvanı verildi.

Paramahamsa Prajnanananda parlak bilgeliği, neşeli, mütevazı adanmışlığı ile hiç durmaksızın Kriya Yoga’nın mesajını yaymak, özgürleşmeyi bekleyen ruhlara ulaştırmak üzere dünyayı dolaşmaktadır. Sayısız kitabın yazarı ve çevirmenidir. Kadim bilgileri, modern bilim ve teknoloji ışığında, bilgeliği ile son derece anlaşılır bir üslupla yorumlayarak önemli bir görevi yerine getirmektedir. Aynı anda birden fazla göreve kararlı ve ustalıkla odaklanabilmesi onun Tanrı aşkı ile yoğrulmuş enerjik durumunun ifadesidir.

Prajnananda Mission’daki hizmeti kapsamında spiritüel eğitim ve sosyal yardım projelerini üstlenmiştir. Paramahamsa Hariharananda’nın vizyonunu gerçekleştirerek Balighai’de uluslararası ziyaretçilerin de geldiği Hariharananda Gurukalum Ashramını kurmuştur. Bunun yanı sıra kimsesiz ve fakir çocuklar için kendi doğum yeri olan Pattamundai’de Hariharananda Balashram adlı yatılı bir okul yaptırarak bu çocukların eğitim imkânı bulmasının önünü açmıştır. Paramahamsa Prajnananda, Kriya Yoga International’ın şu anki spiritüel lideridir.