Paramahamsa Yogananda

 

 

Paramahamsa Yogananda, 5 Ocak 1893’te Himalaya yakınlarında ki Gorakhpur’da dünyaya geldi. Annesi ve babasının ölümsüz üstat Lahiri Mahasaya’nın öğrencisi olması, fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi için ideal ortamı yarattı. On bir yaşındayken kaybettiği sevgili annesi, içindeki ilahi anneye olan sevgi ışığını yaktı. 1910’da Benares’te gurusu Swami Shri Yukteshwar ile tanıştı. Böylece, hayatını şekillendiren manevi bir usta için yaptığı uzun vadeli arayış sona erdi.

Hayatını swami düzenine adayıp bir keşiş olmayı istese de ustasının talimatıyla üniversite eğitimini tamamladı ve 1915’te edebiyat bölümünden mezun oldu. Kısa süre sonra gurusu tarafından swami düzenine inisiye edilmiştir. 1917’de Ranchi’de Swami Satyananda ile birlikte bir ashram ve bir okul kurdu. 1920’de Boston’daki Dinler Kongresi için bir davet aldı. Babaji’nin isteği ve gurusunun talebiyle ABD’ye gitti.

Batı toplumuna Kriya Yoga’yı ilk kez tanıtan Yogananda, bu ruhsal öğretiyi arayış içindeki tüm samimi insanlara açmış ve yüzbinlerce insana ışık tutmuştur.

Paramahamsa Yogananda olağanüstü yaratıcılık ve güç ile kutsanmıştı. Parlak bir hoparlör, sayısız spiritüel şarkının yetenekli bir bestecisi ve yetenekli bir yazar olarak dünya çapında tanınmaktadır. Çok sayıdaki kitap ve yayınlarından en ünlüsü, birçok dilde tercüme edilen “Bir Yoginin Otobiyografisi”‘dir. Güçlü isteği, dinamik kişiliği, ilahi sevgisi ve yüksek ruhsal düzeyi hala arayış içindeki binlerce insana manevi ilham vermektedir.